LeXXIkon tesztkör
szs 2007.04.10. 13:23
Kísérletképpen - fokozatos feltöltéssel - elérhetőek a honlapról a Szubjektív SF LeXXIkon szócikkei. Az elérés regisztrációhoz kö...
Kísérletképpen - fokozatos feltöltéssel - elérhetőek a honlapról a Szubjektív SF LeXXIkon szócikkei. Az elérés regisztrációhoz kötött, a LeXXIkonhoz való hozzászólási lehetőség miatt. A készülő LeXXIkon, amely a tervek szerint kibővített anyaggal majd nyomtatásban is megjelenik, a netes közösség tesztelésére vár. A regisztrációhoz (jobbra lent) mindössze egy e-mail címre van szükség. Belépés után a jobb felső sarokban jelenik meg a LeXXIkon modul.
Cikk a LeXXIkonról (is) a Solarián:
http://www.solaria.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=22
A LeXXIkon bevezetője és szerkesztési alapelvei:
Előszó – Lexxikon 1.0
Közhely, hogy a hazai SF kedvelői, művelői kevesen vannak. Én magam is ezen a véleményen voltam, s úgy gondoltam, ha már úgyis olyan kicsi ez a társaság, nem lehet olyan nagy munka egy csokorba szedni, utánajárni s kicsit rendszerezni őket. Persze menet közben derült ki, hogy azért a „kevés” relatív fogalom, ráadásul sok szükséges adat nem is olyan könnyen megszerezhető, mint azt először gondoltam volna. De ha már belekezdtem, nem hagytam abba, már csak azért sem, mert nap mint nap találkoztam új és régi nevekkel, akikről szerettem volna tudni, hogy kik ők, mi közük a SF világához… Az első, inkább internetes nick- és írói álnév lexikonhoz hasonlító verzió folyamatosan, lavinaként dagadt, ahogy újabb anyagokat vettem be: klubok, szervezetek, műhelyek rövid ismertetését, hazai SF világokat, nyomtatott kiadványokat és a fontosabb, SF-vel is foglalkozó internetes oldalakat, díjakat… Jó alkalom volt ez kutakodni, elmélyülni, ismerkedni, hiszen rengeteg segítséget kaptam az érintettektől, akár személyesen, akár közvetve, internetes oldalak kijegyzetelése által.
Miközben egyre több munkaóra állt mögöttem, úgy lett egyre nyilvánvalóbbá a számomra, hogy mennyire töredékes és tökéletlen az, amit csinálok. Épp ezért tettem oda a címhez a „szubjektív” jelzőt. Nem merészelem azt állítani, hogy az alábbi mű hű és átfogó képet ad a XXI. század eleji magyar SF életről. Inkább csak azt mutatja meg, hogy én mit láttam, mit látok belőle: nyilván nem mindent, s nyilván kicsit mást, mint az egyes olvasók. Épp ezért ha valamit, valakit kihagytam volna, akinek pedig itt lenne a helye, azt nem azért tettem, mert szerintem nem része a hazai SF életnek, hanem azért, mert egyszerűen valami módon nem került a látóterembe.
Minden észrevételt, pontosítást, kiegészítést, tanácsot nagyon szívesen veszek, sőt, kérem is, hogy ha akad akár csak egy születési év, vagy bármilyen más információ, küldjék el nekem, hogy teljesebb, pontosabb lehessen a Lexxikon. Talán nem vagyok egyedül azzal a véleményemmel, hogy szükség van rá…
Csurgó, 2006
Néhány szó a Lexxikon
szerkesztési alapelveiről
Időszak: A Lexxikon nem „a” magyar SF lexikona, mindössze a XXI. század eleji időszakot akarja bemutatni. Található benne néhány olyan szócikk és utalás, ami a 2000. év előtti dolgokkal foglalkozik, de ezek inkább csak a szabályt erősítő kivételek, főleg olyan neveket vettem be, akik ma is nap mint nap elhangzanak, akkor is, ha már nem alkotnak, esetleg elhunytak. (Pl. Zsoldos Péter, Kuczka Péter.)
SF: A Lexxikon csak a SF-be tartozó adatokkal foglalkozik, ezért nem kerültek bele olyan szerzők, akik nem alkotnak SF-t, illetve nincs semmi közük a SF élethez. Hasonlóképpen a mindkét műfajban alkotót szerzőknek is csak a SF munkásságát tárgyalja.
Bibliográfiák: A szerzők szócikkei alatt közölt bibliográfiák néhány esettől eltekintve nem teljesek, inkább csak tájékoztató jellegűek.
Ki-Kicsoda: Publikációk számától és helyétől függetlenül igyekezetem minden nyomtatásban (leszámítva a házilag készült amatőr kiadványokat) megjelent szerzőt szerepeltetni, nyilván a fontosabb szerzőkről több szót ejtve. Hasonlóképpen törekedtem bemutatni grafikusokat, szerkesztőket, klubvezetőket is, bár erre a területre sokkal kevesebb rálátásom nyílt, mint az irodalmi alkotásokat létrehozó emberekre, a töredékesség ennek a számlájára írható, s nem valamiféle önkényes válogatáséra. Mindenkit szerepeltetek, akiről találtam anyagot, s ez a később javított verziókra is igaz lesz.
A Ki-kicsoda részt írói álnév- és internetes nicknév lexikonként is lehet használni. A betűtípusok jelentése: író neve, álneve (álneve a szócikkben), internetes nick (internetes nick a szócikkben.)
|